loading

مطالبه مهریه چیست؟

مطالبه مهریه

مطالبه مهریه


امروزه با مراجعه به دادگاه ، متوجه تعداد بی شمار پرونده هایی می شویم که خانم ها برای مطالبه مهریه شان در دادگاه مطرح کرده اند .

از آن جهت که مهریه از جمله مهمترین حقوقی است که به موجب عقد نکاح به زنان تعلق می گیرد ، اطلاع از نحوه مطالبه مهریه موضوع بسیار مهمی است .

به همین مناسبت در این مقاله در پاسخ به این سوال که مطالبه مهریه چگونه است ، ابتدا به تشریح مطالبه مهریه پرداخته و در ادامه ، روش های مطالبه مهریه را مطرح می نماییم .

مطالبه مهریه

 

بر اساس ماده 1082 قانون مدنی ، به محض وقوع عقد ازدواج ، زن مالک مهریه می شود و از همان لحظه مستحق دریافت مهریه خواهد بود .

عقد قاعدتا زن از همان لحظه وقوع می تواند مهریه خود را مطالبه کند ؛ با این حال مطالبه مهریه عمدتا در فرضی به وقوع می پیوندد که زن و مرد با یکدیگر اختلاف داشته باشند .

با این حال ، بر اساس قانون ، گرفتن مهریه بدون طلاق نیز امکانپذیر است .
نکته مهمی که در خصوص مطالبه مهریه وجود دارد آن است که مطالبه مهریه در خصوص مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه متفاوت است .

به دلیل اینکه در صورتی که مهریه عندالاستطاعه باشد ، زن باید اموالی از شوهرش به دادگاه معرفی کند تا بتواند مهریه را از محل آن وصول نماید .

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص به مقاله مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه مراجعه کنید.

راه های مطالبه مهریه

1- مطالبه مهریه از طریق دادگاه

زن با مراجعه به دادگاه خانواده دادخواست مطالبه مهریه را تقدیم می‌کند.

این امر نیازمند رسیدگی در دادگاه و صدور حکم مبنی بر پرداخت مهریه است.

همچنین زن می‌تواند قبل از تقدیم دادخواست اصلی از دادگاه در قالب دادخواست قرار تامین خواسته تقاضا کند که اموال شوهر بدون اطلاع او توقیف شود.

۲- مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت

در این روش زن به جای دادگاه به اجرای ثبت مراجعه می‌کند.

در واقع به دلیل اینکه مهریه در سند ازدواج ذکر شده است و سند ازدواج نیز یک سند رسمی است، زن می‌تواند با مراجعه  به دفتر ازدوغاج محل وقوع عقد مهریه‌اش را به اجرا بگذارد.

این روش برای کسانی که به سرعت قصد ممنوع الخروج کردن زوج را داشته باشند و در مواردی که زوج اموالی برای توقیف دارد روش خوبی است.

فراموش نکنید که از ابتدای مرداد ماه ۹۸ دفاتر خدمات الکترونیک قضایی دادخواست مطالبه مهریه را ثبت نمی‌کنند و زوجه یا وکیل او بایستی ابتداً از طریق اداره اجرای ثبت مطالبه مهریه کند.

نحوه ی مطالبه مهریه

مهریه یکی از حقوقی است که در عقد ازدواج برای زن یا زوجه برقرار گردیده است و در سند ازدواج یا نکاحیه قید می گردد در دو یا سه دهه قبل که ارزش پول دارای ثبات نسبی بود، مهریه بصورت وجه رایج یا همان ریال تعیین می گردید ولیکن در حال حاضر مهریه بیشتر بصورت طلا از نوع سکه طلا تعیین می گردد. قانونگذار در قانون مدنی می گوید که به محض وقوع عقد نکاح یا ازدواج زن مالک تمام مهریه می گردد و حق مطالبه آن را دارد.

در خصوص نحوه مطالبه مهریه نیز دو راه متصور است؛ ابتدا اینکه از طریق اداره اجرای اسنادرسمی امکان مطالبه مهریه وجود دارد بدین صورت که زن یا زوجه می تواند با ارائه سند نکاحیه تقاضای صدور اجرائیه برای وصول مهریه را بنماید.

اداره ذکور از نهاد های ذیربط از جمله اداره ثبت و اسناد و املاک بانک مرکزی، پلیس راهنمایی و رانندگی استعلام می نماید که چنانچه اموالی به نام شوهر وجود داشته باشد در راستای صدور اجرائیه بازداشت گردد.

راه دیگر این است که زن دادخواست مهریه را تقدیم دادگاه خانواده نماید و ضمن مطالبه مهریه درخواست صدور قرار تأمین خواسته جهت توقیف اموال شوهر را بنماید.

در این صورت دادگاه قبل از رسیدگی به دعوای مهریه مستند به سند ازدواج قرار تأمین خواسته صادر می نماید و در راستای اجرای قرار مذکور چنانچه شوهر اموالی داشته باشد توقیف می گردد.

سپس بعد از صدور حکم به پرداخت مهریه زن می تواند طلب خود از بابت مهریه را از محل توقیف اموال شوهر برداشت نماید.

البته لازم به ذکر است چنانچه زن بخواهد قبل از برقراری رابطه زناشوئی طلاق بگیرد حق مطالبه بیش از نصف مهریه را ندارد.

قواعد اصولی مطالبه مهریه چیست؟

مطالبه مهریه

مطالبه مهریه

اقدامات حقوقی، مستلزم رعایت قواعدی است تا مراحل رسیدگی، پیگیری و نتیجه ثمربخش باشد؛ مطالبه مهریه نیز از این قاعده مستثنا نیست.

 

نکات مهم:

  • مستحضر هستید که مهریه مالی است که به سبب عقد نکاح به زوجه تعلق می­  گیرد، او می ­تواند هر زمان که بخواهد مهریه را مطالبه و در آن تصرف نماید؛ زوج نیز موظف به پرداخت مهریه می ­باشد.

 

  • لازم به تذکر است که انواع مهریه شاملِ مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه می ­باشد.

 

  • توجه مبذول دارید که مطالبه مهریه، در زمره حقوق مالی است و طرح آن به منزله طرح دعوی مالی است.

 

ملاحظه می ­فرمایید، موضوع از پیچیدگی ­های خاص حقوقی برخوردار بوده و نیازمند علم و تجربه کارشناسان حقوقی است تا در طرح و تنظیم دادخواست مطالبه مهریه، قواعد و نکات حقوقی بر اساس نوع دعوی و خواسته، به درستی رعایت گردد.

هم­چنین بایستی قوانین جدید مربوط مهریه و حتی مواردی را که مهریه به زوجه تعلق نمی ­گیرد، به موارد فوق اضافه نمود.

 

اصولا مطالبه مهریه از دو طریق ممکن است:

  1. دادگاه.
  2. اجرای ثبت.

هریک از طرق فوق، در طرح و پیگیری شرایط متفاوتی دارد؛ در هر صورت، پرونده ­های مطالبه مهریه بنابر شرایط طرح، میزان مطالبه مهریه و بذل آن و… که پیش‌تر مذکور شد، نیازمند بررسی ­های دقیق کارشناسی است تا نتیجه مطلوب حاصل گردد.

 

نکته: موضوعات حقوقی، اعم از مدنی یا کیفری، واجد ویژگی ­های منحصر به فردی هستند که سبب تمایز پرونده ­های حقوقی، ولو با وجود مشابهت ­های زیاد می ­گردد.

 

توصیه: بنابر نکته فوق، متخصصان حقوقی اکیدا توصیه می ­نمایند که پیش از هر اقدامی با کارشناسان حوزه امر مشورت حقوقی نمایید تا از بروز پیامدهای مدت­دار ناخواسته پیشگیری گردد.

 

تذکر: پیگیری هم‌زمان مطالبه مهریه از هر دو طریق مذکور ممکن نیست؛ با اثبات چنین امری، دادگاه دادخواست زوجه را رد می ­نماید.

 

مدنظر داشته باشید، مطالبه مهریه زوجه (ناشی از نکاح موقت)، از طریق شورای حل اختلاف یا دادگاه ممکن است که بنابر ثبت یا عدم ثبت نکاح موقت، متفاوت خواهد بود.

نقش وکیل در وصول و مطالبه مهریه چیست؟

مطالبه مهریه

مطالبه مهریه

پیش‌تر نیز نکاتی چند در این باره ذکر گردید؛ لیکن جهت شرح تفصیلی، ملاحظه فرمایید که یک وکیل متخصص در زمینه وصول و مطالبه مهریه، شخصی است که تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته حقوق یا رشته ­های معادل آن به اتمام رسانیده، در آزمون های حقوقی موفقیت لازم را کسب نموده و واجد عنوان وکالت پایه یک دادگستری است.

هم­چنین، برای مدت مدیدی، تحت نظر وکلای سرپرست کاردان، کارآموزی نموده و در پرونده­ های متعدد و متمایز حقوقی، تبحر و کارآزمودگی لازم را بدست آورده است.

بنابراین زمانی که از وکیل متخصص در وصول و مطالبه مهریه سخن به میان می آوریم، شخصی با اوصافی که مذکور گشت را مدنظر داریم که واجد صلاحیت­ های ضروری وکالت، علم، تخصص و تجربه به غایت مطلوبی است که وی را در تشخیص ویژگی های خاص هر پرونده، شناخت زوایا و عوامل موثر در کسب نتایج مطلوب یا پیشگیری از ورود ضرر و پیامدهای جبران­ ناپذیر، متمایز می ­سازد.

بهره­مندی از چنین وکیلی، مسلماً در کاهش هزینه­ های غیرضروری، افزایش اثرات مطلوب و کسب موفقیت در کلیه مراحل حقوقی از طرح تا پیگیری و نتیجه، هم­چنین در عدم اتلاف وقت موکل و دادگاه و مراجع رسیدگی­ کننده، نقش بسزایی خواهد داشت.

مجموعه وکیل تلفنی، به عنوان اولین و قدیمی ­ترین بنیاد حقوقی آنلاین و غیرانتفاعی، ضمن برخورداری از برترین مشاوران حقوقی و وکیل آنلاین، در راستای تسهیل دسترسی به خدمات حقوقی چنین وکلایی، انواع خدمات حقوقی خود را به صورت تلفنی، آنلاین و حتی حضوری ارائه می نماید.

بدین جهت، برای طرح دادخواست مطالبه آنلاین مهریه یا اخذ مشاوره تلفنی مهریه یا طرح هرگونه پرسش و پاسخ فوری حقوقی، می ­توانید از طریق وب­سایت مجموعه، رایچت یا از طریق وسایل ارتباط جمعی (تلفن، اینستاگرام، تلگرام، واتساپ، فیس­تایم و…) اقدام فرمایید تا در کمترین زمان ممکن، با برجسته ­ترین وکلای حقوقی در امور خانواده و مطالبه مهریه در ارتباط قرار گیرید.

بنابر وجودِ احتمالِ برخی مسائل جانی و سلامت، با بروز هرگونه شرایط اضطراری، می  توانید به اخذ ارزان ترین مشاوره تلفنی ۲۴ ساعته با وکیل متخصص مهریه، مبادرت ورزید.

 

نکات مهم: 

  • توجه مبذول دارید که در تعلق مهریه به زوجه، با وجود اسناد مذکور که تعلق مهریه به زوجه را اثبات می نماید؛ تفاوتی در موقت یا دائم بودن نکاح نیست.

 

  • نکته دیگر اینکه، نه تنها مهریه حق انکارناپذیر زوجه محسوب می­ گردد؛ بلکه در نکاح موقت، تعیین آن از شرایط صحت عقد نیز محسوب می­ گردد.

 

بنابر آنچه ذکر گردید؛ ملاحظه می ­فرمایید که موضوع مطالبه مهریه از چنان ویژگی­ ها و ظرایف و نکات حقوقی برخوردار است که لزوم اخذ مشورت حقوقی و همراهی یک وکیل متخصصِ زبردست در امور حقوقی خانواده و به ویژه مطالبه مهریه را اثبات می ­نماید.

  • لازم به تذکر است؛ موارد فوق­ الذکر در برخی موارد با موضوعات خشونت خانگی و ضرب و شتم نیز همراه می­ باشد که بایستی اکیدا مورد بررسی و رسیدگی حقوقیِ وکلای متخصص واقع شود.

ممنون که تا اینجا مقاله همراه وکالت بودید.

Rate this post

خانواده

بهترین وکیل تهرانبهترین وکیل ملکیبهترین وکیل ملکی تهرانتهرانتیم حفظحکم دادگاهدادخواستدادگاهدادنامهدفتر وکالتدفتر وکالت تهرانسندسند ملکعظیمیهقانون مدنیقانونگذارکرجمحمود روشنی معزمشاوره رایگانملک مشاعوکالتوکالتنامهوکیل حقوقی،مطالبه مهریه چیست

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها