تماس :    02188903539-09121321268

   

تعدیل نفقه

تعدیل در لغت به معنای تنظیم،تبدیل،متعادل کردن میباشد.(لغت نامه دهخدا)
برابر ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی که نفقه عبارت است از مسکن، البسه، غذا و اثاث البیت است که به طرز متعارف با وضعیت زن متناسب باشد .خادم در صورت عادت زن به داشتن خادم یا احتیاج او به واسطه مرض یا نقصان اعضا.
بنابراین با توجه به اینکه برابر مواد ۱۱۰۶و ۱۱۱۱و۱۱۹۹قانون مدنی نفقه زن و اولاد بر عهده پدر می باشد چنانچه در زمان زوجیت و زندگی زناشویی و یا در صورت مراجعه به دادگاه و صدور حکم بر پرداخت مبلغ معینی نفقه، به واسطه تغییر شرایط زندگی و افزایش تورم نفقه پرداختی، متعارف وضعیت زوجه نباشد،همچنین در صورتی که نفقه پرداختی به فرزند یا فرزندان با توجه به شرایط زندگی آنها متعارف نباشد، زوجه میتواند نسبت به تعدیل نفقه به دادگاه خانواده مراجعه کند و از دادگاه تقاضای تعدیل نفقه ی خود و یا فرزندان خود را بخواهد، بنابراین دادگاه با بررسی مدارک ،اعم از سند نکاحیه عقد دائم و همچنین در خصوص فرزندان با ارایه مدارک شناسایی انهاوتوجه به سن و شرایط زندگی آنها با تعیین کارشناس رسمی دادگستری در امور نفقه ،نسبت به تعدیل نفقه اقدام می نماید. و هم چنین چنانچه زوجه در سابق از دادگاه درخواست نفقه خود را نموده باشد و نسبت به آن حکمی از صادر شده باشد، زوجه میتواند درخواست تعدیل نفقه تعیین شده در حکم دادگاه را بنماید.
بنابراین دادگاه با تعیین ‌کارشناس با توجه بر شاخص تورم و افزایش هزینه های زندگی و وضعیت و درآمد زوج نسبت به تعدیل نفقه در حکم سابق صدور اقدام می نماید.

جهت مشاوره با موسسه حقوقی معز تماس بگیرید.

0912-1321268

0936-1231268

2018-11-14

0 پاسخ به "تعدیل نفقه"

  ارسال یک پیغام

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  درباره ما

  دفتر حقوقی معز (خدمات وکیل در تهران) با استفاده از روش وکالت در موسسات حقوقی کشور انگلستان،در زمینه های مشاوره حقوقی ،دفاع و طرح دعوی واخذ وکالت،پس از مراجعه افراد جهت حل مشکل حقوقی خود،ابتدا با تشکیل جلسه مشاوره توسط کارشناسان حقوقی، نسبت به بررسی موضوع با حضور مراجعه کننده اقدام می نماید. در صورت هر گونه سوال می توانید به صورت آنلاین با کاشناسان ما در تماس باشید.

  HefzTaem.ir

  Call Now

  X
  موسسه حقوقی روشنی معز
  در حال بروز رسانی سایت هستیم
  0912-1321268
  0936-1231268