loading

عضویت در گروههای مخالف نظام


 

رسیدگی به كلیه جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی كشور در دادگاه انقلاب اسلامی انجام می شود. جرایم زیر از جمله جرایم علیه امنیت كشور هستند:

 

الف- تشكیل دسته و گروه و انجمن به قصد بر هم زدن امنیت كشور:

 

هر كس با هر عقیده و مسلكی، به قصد برهم زدن امنیت كشور ایران، اقدام به تشكیل دسته، گروه، جمعیت (بیش از2 نفر) نماید چه در داخل كشور و چه در خارج، به حبس از دو تا 10 سال  محكوم می گردد. عضویت در دسته ها و گروههای فوق موجب حبس از سه ماه تا پنچ سال می باشد.

 

(مواد 498 و 499 قانون مجازات اسلامی)

 

ب- فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران:

 

هركس علیه نظام جمهوری اسلامی ایران یا به نفع گروهها و احزاب و سازمانهای مخالف نظام به هر نحو فعالیت تبلیغی كند به حبس از سه ماه تا یك سال محكوم می شود. (مانند انتشار روزنامه و مجله و راه اندازی رادیو و تلویزیون برای فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران).

 

(ماده 500 قانون مجازات اسلامی)

 

ج- افشای اسرار و نقشه ها و تصمیمات راجع به سیاست داخلی و خارجی :

 

هر كس نقشه ها، اسرار یا تصمیمات راجع به سیاست داخلی و خارجی ایران را در اختیار افرادی كه صلاحیت دسترسی به آن را ندارند قرار دهد(به نحوی كه نوعی جاسوسی به نظر آید) به حبس از یك تا ده سال محكوم می شود.(ماده 501 قانون مجازات اسلامی)

 

د- جاسوسی به نفع و ضرر كشورهای بیگانه:

 

هركسی به نفع یك دولت بیگانه و به ضرر دولت بیگانه دیگر در قلمرو ایران جاسوسی كند، به یك تا پنج سال حبس محكوم خواهد شد.(ماده 502 قانون مجازات اسلامی)

 

ه- سرقت اطلاعات و نقشه برداری از اسرار سیاسی و نظامی و امنیتی:

 

هر كس به قصد سرقت یا نقشه برداری یا كسب اطلاع از اسرار سیاسی یا نظامی یا امنیتی وارد اماكن مزبور شود با در حال عكس برداری با نقشه برداری از این اماكن دستگیر شود، به 6 ماه تا سه سال حبس محكوم خواهد شد.

Rate this post

جرایم

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها